10/18/2014

CITY BREAK - GDAŃSK, co zobaczyć?

Jesteśmy w Gdańsku, ale mamy tylko kilka godzin na zwiedzanie miasta. Co wybrać do zwiedzenia? My postawiliśmy na Stare Miasto i najbardziej turystyczne punkty miasta. Czasu mieliśmy naprawdę mało (powód na końcu postu) a więc postawiliśmy na największe atrakcje znajdujące się blisko siebie. Co warto zobaczyć? 

Do Starego Miasta wchodzimy przez bramę, jedną z trzech - Bramę Wyżynną, wzniesioną w 1574 - 1576 roku. Niegdyś stanowiła ona punkt reprezentacyjny wjazdu do miasta. Kilka kroków dalej znajduję się Złota Brama (1612-1614). Po przejściu przez bogato zdobioną bramę znajdujemy się na zdobionej pięknymi kamienicami ulicy Długiej. 

Zanim jednak udamy się wzdłuż ulicy warto skręcić na chwilę w lewo by zobaczyć Wielką Zbrojownię, budowlę wzniesioną w XVII w. I choć swoją funkcję magazynowania broni pełniła do 1793 do dziś zachwyca niderlandzką architekturą. Zbrojownia pełniła także rolę muzeum, w którym przechowywano wyjątkowe okazy broni, zbroi, karet i innych. Atrakcją był także tzw. teatr figur, które wprawione w ruch i nierzadko ubrane w zbroję miały "straszyć" zwiedzających.


Dobrze, wracamy na najbardziej reprezentatywną ulicę Gdańska - Długą i zmierzamy w kierunku Ratusza. Tuż obok znajduję się słynna Fontanna Neptuna. Symbol Gdańska stoi dumnie w centrum miasta od 1633 roku. Kilka ciekawostek : dopiero w 1606 roku zdecydowano, aby fontannę przyozdobić ważącym 650 kg Neptunem; na początku istnienia fontanny nie obyło się bez problemów z nawadnianiem; fontanna na początku była kolorowa, teraz, po wielu renowacjach jej kolory są stonowane. 


Idąc wzdłuż ulicy mijamy Zieloną Bramę i znajdujemy się na deptaku ,,Długie Pobrzeże", jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc miasta, ciągnący się wzdłuż wybrzeża Motławy deptak. Już z oddali widzimy słynnego ,,Żurawia". Wzmianki o tym starym, drewnianym dźwigu można znaleźć już w źródłach z 1367 roku, jednak z powodu doszczętnego zniszczenia podczas pożaru w 1442 roku za rok powstania podaje się 1442-1444, kiedy to zbudowano nowy dźwig ochronny. W roku 1945 kolejny raz został podpalony przez Wojska Armii Czerwonej i następnie odbudowany w latach 50' i 60'. Gdański Żuraw ma 30 m wysokości, 28 m długości, 10 m szerokości i unosił ciężar do 4 ton. Siłą napędową Żurawia byli ludzie ciężko pracujący wewnątrz budowli według systemu tzw. kół deptakowych.Ostatnim punktem na mapie Gdańska jest ulica Mariacka, która według mnie jest najpiękniejszą uliczką miasta. Na myśl przywodzi słynne, wąskie uliczki Rzymu czy Barcelony, tętniące życiem i ... bursztynem - w tym przypadku. Atmosfera jak za dawnych czasów - handel na ulicy, piękne kamienice. Najbardziej zachwyciły mnie rzeźbione przedproża które sprawiły że cała ulica zyskuje bajkowy wizerunek. Potrafię wyobrazić sobie siebie żyjąca w tamtych czasach, mieszkającą w tak cudownej kamienicy, udającej się na targ i witającą z kupcem na ulicy. Bajka, prawda?(http://www.maszwolne.pl/zobacz/Ulica-Mariacka-965)

Jaki był powód naszego pobytu w Gdańsku i stosunkowo krótkiego czasu w mieście? Wszystkiemu winny jest Justin Timberlake, który 19 sierpnia odwiedził PGE Arena Gdańsk i dał niesamowity koncert dla polskiej publiczności. Niech żałuje kto nie był, JT z zespołem zrobili niesamowite show!


1 komentarz:

  1. nigdy nie byłam w Gdańsku, ale chętnie bym się wybrała ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2017 emyllka