8/02/2014

Watykan

Drugi dzień naszego pobytu w Stolicy Włoch postanowiliśmy spędzić zwiedzając Watykan - najmniejsze państwo na świecie (0,44 km2)  i siedzibę najwyższych władz Kościoła Katolickiego. Plac św. Piotra otoczony jest ogromną kolumnadą której końce prowadzą na Via della Conciliazione, a na samym środku placu znajduję się 25,5 m. obelisk egipski ( których występowanie zauważyliśmy w całym Rzymie ). Wzniesiony ku czci boga słońca teraz jest zdobiony krzyżem na samym szczycie, co ma świadczyć o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem. 

Zapraszam po więcej ! 
Głównym elementem placu jest Bazylika św. Piotra. Wedle tradycji została zbudowana (1506-1626) na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra. Wejście do bazyliki jest bezpłatne, jednakże kolejka do wejścia przebiega wokół całego placu co zabiera trochę czasu przeznaczonego na zwiedzanie. Po przejściu przez bramki można zauważyć dwa posągi przed budynkiem - św. Piotra i św. Pawła. Bazylika jest tak samo piękna wewnątrz jak i zewnątrz. Bogato zdobiona przez największych artystów mnie osobiście nieco odrzucała. Większość elementów zdobiona złotem może i cieszyła oko, jednak według mnie za bardzo kłóciło się to z tym, co powinno być w kościele katolickim - czyli skromność, prostota i...ubóstwo. To moje zdanie. W bazylice poza grobem św. Piotra znajdują się także groby innych papieży, m.in św. Jana Pawła II. Podczas naszego pobytu w Stolicy Apostolskiej Papież-Polak był beatyfikowany a jego grób był wystawiony dla odwiedzających. Każdy z wierzących mógł podejść i w ciszy zmówić modlitwę. Niestety dało się zauważyć, iż więcej osób w bazylice to turyści aniżeli katolicy - kolejka do modlitwy była nieporównywalnie mniejsza do osób robiących zdjęcia i zmierzających dalej przed siebie.
Ponieważ jest to miejsce bardzo turystyczne a zarazem jest kolebką kultury chrześcijańskiej możemy tutaj spotkać ludzi z całego świata i każdego wyznania. Oprócz mieszkańców Watykanu, czyli księży, sióstr zakonnych i Gwardii Szwajcarskiej widzieliśmy na placu jednego mnicha, kilku przedstawicieli innych religii, pastorów z rodzinami i cichych zakonników. 


2 komentarze:

  1. super zdjęcia ! zazdroszcze wycieczki :)

    http://kefashionsisters.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Miejsce które chyba każdy powinien odwiedzić.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2017 emyllka