7/07/2014

Usta Prawdy i Piazza Venezia w Rzymie

Ok, jesteśmy w Wiecznym Mieście i najważniejsze miejsca zostały już przez nas obejrzane. Czy to koniec zwiedzania Rzymu? Na pewno nie! I tak, po wyjściu z Koloseum mamy kilka kroków do innych atrakcji - a najbliższe są Usta Prawdy znajdujące się w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin. Wielki okrąg ma oblicze bóstwa, niestety do dziś nie udało się je zidentyfikować. Czym więc zawdzięcza swoją sławę? Według legendy osoba, która włoży do Ust rękę i skłamie - już jej nie wyciągnie, gdyż usta ''odgryzają'' rękę. Motyw ten został wykorzystany w słynnych ,,Rzymskich Wakacjach" z udziałem Audrey Hepburn. A dalej ? Idziemy na Piazza Venezia by obejrzeć dość kontrowersyjny dla samych mieszkańców Rzymu budynek - Ołtarz Ojczyzny z pomnikiem Wiktora Emanuela II.
 Plac Wenecki - miejsce przepełnione turystami i autami, gdyż ruch uliczny jest tu ogromny. Z jednej strony gwar kawiarenek, z drugiej - przytłaczający plac budynek - Ołtarz Ojczyzny będący pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Na zewnątrz możemy zobaczyć liczne rzeźby i pomniki. Wewnątrz znajdują się muzea.Na Placu Weneckim możemy także dostrzec Pałac Wenecki (dawna rezydencja kardynała Pietra Barby z Wenecji, przyszłego papieża Pawła II, teraz muzeum) oraz Bazylika św. Marka, założona już w 336r.
Z Placu Weneckiego schodami za Ołtarzem Ojczyzny możemy dostać się do Kapitolu, historycznego placu wzniesionego na wzgórzu. Na placu stoi posąg Marka Aureliusza z IIw., a wokół niego znajdują się trzy budynki - Pałac Konserwatorów, Pałac Senatorski i Pałac Nowy. Znajdują się w nich muzea a Pałac Senatorski do dziś jest siedzibą Rady Miejskiej. To tutaj możemy zobaczyć statuę Juliusza Cezara oraz kopię posągu Wilczycy Kapitolińskiej. Niestety, zmęczeni zwiedzaniem, odpuściliśmy robienie zdjęć :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 emyllka